• Zapraszamy do zapoznania się

        • Procedura organizacji zajęć lekcyjnych

          § 1

          1. Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
          2. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
          3. Plan lekcji układany jest w taki sposób, aby w miarę możliwości każdego dnia uczniowie  rozpoczynali zajęcia o zbliżonej godzinie, co ma na celu wyeliminowanie spotykania się uczniów różnych klas w szatni szkolnej.
          4. Każdy uczeń zobowiązany jest do przestrzegania 10 zasad „Bezpiecznego powrotu do szkoły” MEN.
          5. Jeżeli jest to organizacyjnie możliwe poszczególnym klasom udostępnia się co drugi wieszak/szafkę.
          6. Należy unikać częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia.
          7. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia, w tornistrze lub we własnej szafce, Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
          8. Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe.
          9. W miarę możliwości zajęcia sportowe należy przeprowadzać na otwartym powietrzu.
          10. Uczeń nie powinien zabierać ze sobą do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Ograniczenie to nie dotyczy dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w szczególności z niepełno sprawnościami.  W takich sytuacjach należy dopilnować, aby dzieci nie udostępniały swoich zabawek innym, natomiast opiekunowie dziecka powinni zadbać o regularne czyszczenie (pranie lub dezynfekcję) zabawki i rzeczy.
          11. W sali odległości między stanowiskami dla uczniów powinny wynosić min. 1,5 m.
          12. Jeżeli istnieją ku temu możliwości kadrowe, do jednej grupy uczniów przyporządkowani są ci sami nauczyciele.
          13.  Jedna grupa uczniów przebywa w wyznaczonej i w miarę możliwości stałej sali.
          14. Z sali, w której przebywa grupa, należy usunąć przedmioty i sprzęty, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować.
          15. Obowiązkiem każdego ucznia jest posiadanie maseczki.
          16. Na terenie szkoły obowiązują ogólne zasady higieny ( 0chrona ust i nosa podczas kaszlu i kichania, unikanie dotykania oczu i ust i nosa, częste mycie rąk.
          17. Sale szkolne są wietrzone co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy.

           

          Procedura w sprawie funkcjonowania świetlicy szkolnej

                                                                                       & 2

          1. Ze świetlicy szkolnej korzystają wyłącznie uczniowie dojeżdżający do szkoły oraz dzieci pracowników służb mundurowych, pracowników medycznych oraz uczniowie w wyjątkowej sytuacji rodzinnej po uprzednim rozpatrzeniu wniosku rodzica przez komisję do spraw organizacji świetlicy.
             
          2.  Nauczyciele prowadzący zajęcia opiekuńczo - wychowawcze z uczniami na terenie szkoły wyjaśniają uczniom, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w szkole, dlaczego zostały wprowadzone. Dbają o pozytywny przekaz powyższych treści w celu wzbudzenia w dzieciach poczucia bezpieczeństwa oraz odpowiedzialności za swoje zachowanie bez poczucia lęku

           

          1.  Nauczyciele prowadzący zajęcia opiekuńczo - wychowawcze z uczniami na terenie szkoły prezentują techniki właściwego mycia rąk wg instrukcji umieszczonej w widocznym miejscu w szkole i w sali wyznaczonej na świetlicę szkolną.

           

          1. Nauczyciele prowadzący zajęcia opiekuńczo - wychowawcze z uczniami na terenie szkoły prowadzą profilaktykę prozdrowotną ze szczególnym zwróceniem uwagi na wewnętrzne procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID-19 ,częstotliwość mycia rąk, zasłaniania ust i nosa podczas kichania i kaszlu, niedotykania ust, nosa            i oczu oraz bezwzględnie monitorują poprawność stosowania przez dzieci wprowadzonych instrukcji.

           

          1. Nauczyciele prowadzą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze, w miarę możliwości mogą prowadzić zajęcia dydaktyczne.

           

          1. Zajęcia świetlicowe odbywają się w wyznaczonej na  świetlicę  szkolną sali  a w razie potrzeby w innych salach dydaktycznych.

           

          1. Środki do dezynfekcji rąk są rozmieszczone w sali/salach w sposób umożliwiający łatwy dostęp dla wychowanków pod nadzorem opiekuna.

           

          1.  Sala  wyznaczona na świetlicę  jest wietrzona nie rzadziej niż co godzinę w trakcie przebywania w niej dzieci, w tym w szczególności przed przyjęciem wychowanków oraz po przeprowadzeniu dezynfekcji.

           

          1. Uczniowie na zajęcia opiekuńczo- wychowawcze  muszą być przyprowadzeni bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

           

          1. Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby zostanie odizolowane w gabinecie profilaktycznym  z zapewnieniem min. 2 m odległości od innych osób                       i rodzice/opiekunie zostaną zobowiązani do pilnego odebrania ucznia ze szkoły.

           

          Procedura przyprowadzania i odbierania uczniów ze szkoły

          &3

          1. Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
          2. Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.
          3. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji                                w warunkach domowych.
          4. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych . W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej .
          5. Do odwołania należy ograniczyć bezpośredni kontakt z osobami trzecimi do niezbędnego minimum.
          6. Opiekunowie doprowadzają dzieci do drzwi wejściowych:
            1. 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
            2. dystans od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi musi wynosić min. 1,5 m,
            3. dystans od pracowników szkoły musi wynosić min. 1,5 m,
            4. opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m.in. stosować środki ochronne: osłonę ust i nosa, nosić rękawiczki jednorazowe lub dezynfekować ręce).
          7. Po każdym kontakcie z osobami trzecimi należy dezynfekować ręce. W przypadku stosowania rękawiczek powinny być często zmieniane. Należy unikać dotykania twarzy                  i oczu w trakcie noszenia rękawiczek.
          8. Przy wejściu do budynku szkoły należy zamieścić informację o obowiązku dezynfekowania rąk oraz instrukcję użycia środka dezynfekującego.

           

          1. Uczniowie przychodzą do szkoły zgodnie z ustalonym harmonogramem i planem wejść                      i wyjść.

          Strefy dla poszczególnych oddziałów

          & 4

           

          1. Strefy wewnątrzszkolne
          1.  Parter:

          Klasa 0- strefa obejmująca przestrzeń korytarza przy sali oddziału oraz korytarza z szatnią.

          Klasa I – strefa obejmująca przestrzeń korytarza od Sali lekcyjnej do połowy korytarza.

          1. Klasa  II – Strefa  obejmująca przestrzeń korytarza  połowy korytarza od Sali lekcyjnej do Sali gimnastycznej wyłącznie
          2. Piętro

          Klasa III- strefa korytarza podzielonego na pół od strony schodów na prawo- uczniowie przebywają w tej strefie podczas wyznaczonych dla grupy przerw

          Klasa V- strefa korytarza podzielonego na pół od strony schodów na prawo- uczniowie przebywają w tej strefie podczas wyznaczonych dla grupy przerw.

          Klasa VI- strefa korytarza podzielonego na pół od strony schodów na prawo- uczniowie przebywają w tej strefie podczas wyznaczonych dla grupy przerw.

          Klasa VI- strefa korytarza podzielonego na pół od strony schodów na prawo- uczniowie przebywają w tej strefie podczas wyznaczonych dla grupy przerw.

          Klasa VIII- strefa korytarza podzielonego na pół za schodami na lewo= uczniowie przebywają w tej strefie podczas wyznaczonych dla tej grupy przerw .

          Klasa VII- strefa korytarza podzielonego na pół za schodami na lewo= uczniowie przebywają w tej strefie podczas wyznaczonych dla tej grupy przerw .

           

          1. Strefy poza budynkiem szkoły

           

                1. oddziały 0-3 – wyjście główne i teren od placu zabaw do boiska utwardzonego.
                2. oddziały 4-8 – wyjście ewakuacyjne przy sali gimnastycznej, strefa obejmuje boisko szkolne duże- wyjście na zajęcia wychowania fizycznego.

           Podczas przemieszczania się pomiędzy strefami uczniowie noszą maseczki/przyłbice.

                                                                        

          Procedura korzystania z boiska szkolnego i placu zabaw

                                                                                & 5

          1. Zaleca się korzystanie przez uczniów z boiska szkolnego oraz placu zabaw w czasie pobytu na świeżym powietrzu na terenie szkoły, przy zachowaniu zmianowości grup             i dystansu pomiędzy nimi w wyznaczonych strefach.
          2.  Korzystanie z boiska szkolnego oraz placu zabaw odbywa się wyłącznie pod opieką nauczyciela.
          3. Sprzęt na boisku wykorzystywany podczas zajęć powinien być regularnie czyszczony z użyciem detergentu lub dezynfekowany, jeżeli nie ma takiej możliwości należy zabezpieczyć go przed używaniem.
          4. Na boisku mogą przebywać dwie grupy przy założeniu, że zachowany jest między nimi dystans.
          5. Należy ograniczyć aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami.
          6. Należy zapewnić taką organizację pracy i koordynację, która uniemożliwi stykanie się ze sobą poszczególnych grup uczniów (np. różne godziny przerw lub zajęć na boisku).
          7. Nie należy organizować żadnych wyjść poza teren szkoły.
          8. Nauczyciel opuszczający plac zabaw informuje woźną o konieczności dezynfekcji placu zabaw.

           

          Procedura przeprowadzania dezynfekcji w szkole

          & 6

          1.  Niniejsza procedura powstała na podstawie wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego.
          2.  Celem procedury jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19.

           

          1.  Przy wejściu głównym do szkoły należy umieścić numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, szpitalnego oddziału zakaźnego i służb medycznych.
          2.  Przy wejściu do szkoły znajduje się dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, z którego obowiązana jest skorzystać każda dorosła osoba wchodząca do budynku szkoły. Zobowiązuje się personel sprzątający do regularnego sprawdzania stanu pojemnika z płynem i uzupełniania go w razie potrzeby. Dozowniki z płynem do dezynfekcji znajdują się również w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych.
          3.  Należy dopilnować, aby wszystkie osoby trzecie, w tym rodzice uczniów, wchodzące do szkoły dezynfekowały dłonie lub zakładały rękawiczki ochronne, miały zakryte usta i nos oraz nie przekraczały obowiązujących stref przebywania.
          4.  Zobowiązuje się personel sprzątający do regularnego dokonywania prac porządkowych, w tym zwłaszcza czyszczenia ciągów komunikacyjnych, a także dezynfekowania co najmniej dwa razy dziennie powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i pomieszczeniach do spożywania i przygotowywania posiłków.
          5. Osoba odpowiedzialna za podawanie uczniom posiłków obowiązana jest do przeprowadzenia uprzedniej dezynfekcji powierzchni, na której spożywany jest posiłek, a także sprzętów służących dzieciom do jego spożycia. Po każdym posiłku blaty, stoły i poręcze krzeseł są dezynfekowane przez personel sprzątający.
          6.  Dyrektor lub wyznaczony nauczyciel dokonuje codziennego monitoringu prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości sal zajęć, pomieszczeń sanitarnohigienicznych, ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatur komputerowych, włączników itd.
          7.  Przeprowadzając dezynfekcję, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów, tak aby uczniowie nie byli narażeni na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
          8. W pomieszczeniach sanitarnohigienicznych wywiesza się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
          9.  Nauczyciele przypominają uczniom o konieczności zachowania higieny, w tym o częstym i regularnym myciu rąk – zwłaszcza po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem oraz po powrocie z zajęć na świeżym powietrzu. W tym celu przeprowadzają pokaz mycia rąk. Należy również zwracać  uczniom uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
          10.  Przedmioty i sprzęty znajdujące się w sali, których nie można skutecznie umyć, uprać lub dezynfekować, należy usunąć lub uniemożliwić do nich dostęp. Przybory do ćwiczeń (piłki, skakanki, obręcze itp.) wykorzystywane podczas zajęć należy czyścić lub dezynfekować.
          11. Należy wietrzyć salę co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy.

           

           

          Procedura wyboru formy kształcenia

          & 7

          1. Niniejsza procedura ma na celu zobiektywizowanie wyboru formy kształcenia – stacjonarnej lub zdalnej w zależności od stopnia zagrożenia epidemiologicznego na obszarze Powiatu piotrkowskiego, na terenie którego ma siedzibę Szkoła Podstawowa                    w Krzyżanowie
          2. W zależności od tego, czy Powiat piotrkowski., na terenie którego ma siedzibę Szkoła Podstawowa w Krzyżanowie  został zaliczony do strefy „czerwonej” lub „żółtej”, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1356) dyrektor podejmuje decyzję o rozpoczęciu procedury ograniczenia funkcjonowania szkoły przewidzianej w odrębnych przepisach.
          3. W sytuacji nie zaliczenia Powiatu piotrkowskiego do strefy „żółtej” lub „czerwonej”                        w szkole funkcjonuje kształcenie w trybie stacjonarnym. Obowiązują wytyczne GIS, MZ          i MEN dla szkół i placówek oświatowych.
          4. W przypadku zaliczenia Powiatu piotrkowskiego do strefy „żółtej” dyrektor podejmuje decyzję o przeprowadzeniu procedury wprowadzenia:
            1. mieszanej formy kształcenia (hybrydowej) – dającej możliwość wprowadzenia zawieszenia zajęć stacjonarnych grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć. Zawieszenie zajęć stacjonarnych oznacza wprowadzenie kształcenia na odległość (zdalnego),
            2.  kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na czas określony i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
          5. W przypadku zaliczenia Powiatu piotrkowskiego do strefy „czerwonej” dyrektor podejmuje decyzję o przeprowadzeniu procedury wprowadzenia kształcenia zdalnego – oznaczającego zawieszenie zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej).
          6. Prowadzenie formy kształcenia, o której mowa w ust. 4 pkt 1 wymaga uzyskania zgody organu prowadzącego i otrzymania pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
          7. Wprowadzenie formy kształcenia, o której mowa w ust. 4 pkt 2 i ust. 5 wymaga uzyskania zgody organu prowadzącego i pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
          8. Przed upływem okresu wprowadzenia form kształcenia, o których mowa w ust. 4 i 5 dyrektor może podjąć decyzję o ponownym wprowadzeniu wymienionych form kształcenia na czas określony.
          9. W przypadku wprowadzenia w szkole form kształcenia, o których mowa w ust. 4 i 5 dyrektor ustala szczegółowe zasady organizacji nauki zdalnej, zgodnie z wymogami zawartymi w przepisach szczególnych.

           

          Procedura funkcjonowania biblioteki szkolnej podczas wariantu stacjonarnego/hybrydowego

          & 8

          W godzinach pracy biblioteki ustala się następujące zasady funkcjonowania.

          1. Godziny pracy pracy biblioteki dostosowane do możliwości kadrowych                                        i organizacyjnych szkoły.
          2. Biblioteka jest wyposażona w środki dezynfekcji rąk na wejściu.
          3. Nauczyciele biblioteki posiadają wszelkie środki ochrony i zabezpieczeń.
          4. Nauczyciele biblioteki bezwzględnie przestrzegają obowiązujących zasad, monitorują zachowanie uczniów  w bibliotece.
          5. Każdy z korzystających z zasobów bibliotecznych zgodnie z harmonogramem jest zobowiązany do dezynfekcji rąk i posiada maseczkę.
          6. Każda klasa posiada listę lektur dostępnych w szkolnej bibliotece, książek tematycznych, bajek.
          7. Po zainteresowanych wypożyczeniem uczniów przychodzi nauczyciel bibliotekarz zgodnie z harmonogramem.
          8. Książki zwrócone do biblioteki podlegają dwudniowej kwarantannie.

           

           

           

          Procedura korzystania z szatni szkolnej

          & 9

          1. Uczniowie pozostawiają okrycie wierzchnie i obuwie w wyznaczonych miejscach przed zajęciami i odbierają je po skończonych lekcjach.
          2. Uczniowie korzystają z szatni szkolnej zachowując bezpieczną odległość od siebie (1,5 m.).
          3. Oddział przedszkolny ma wyodrębnione wieszaki w holu bezpośrednio przy sali.
          4. Oddziały I-III i V korzystają z wieszaków  w szatni (co drugi wieszak). Po zmianie obuwia uczniowie wieszają je zapakowane w worki na  wieszakach.
          5. Uczniowie oddziału przedszkolnego i oddziałów I-III i V po zakończeniu zajęć lekcyjnych obuwie zmienne zabierają do domu.
          6. Oddział IV, VI, VII i VIII obuwie i odzież wierzchnią zostawiają w szafkach zapakowaną w odrębne torby foliowe. Każdy uczeń ma przydzielona jedną szafkę.

          Szatnia jest na bieżąco dezynfekowana przez pracownika obsługi.