•  język polski

Ewa Motylska

I.                     Formy bieżącego sprawdzania postępów ucznia

1.       Prace pisemne w klasie

- sprawdziany wiadomości  zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem, sprawdzające określone wiadomości z literatury i gramatyki języka polskiego

- testy sprawdzające znajomość lektur szkolnych  zapowiadane przez nauczyciela

- wypracowania klasowe  zapowiadane przez nauczyciela

- kartkówki ( z  trzech ostatnich lekcji) ,

2.  Prace domowe:

-pisemne ( w zeszycie lub/i w zeszycie ćwiczeń po każdej lekcji),

- prace dodatkowe ( np. wykonanie plakatu, prezentacji,)

3. Odpowiedzi ustne ( z 1-3) lekcje.

4. Każdy uczeń zobowiązany jest do systematycznego prowadzenia zeszytu przedmiotowego. Braki muszą zostać uzupełnione.

4. Praca na lekcji: indywidualna, zespołowa oraz aktywność na zajęciach

II. Pozostałe ustalenia dotyczące sposobów bieżącego sprawdzania postępów ucznia:

1.       Sprawdziany pisemne, testy z lektur, wypracowania – są obowiązkowe

2.       Uczeń , który nie zgłosił się na sprawdzian, test, wypracowanie  ma obowiązek  przystąpić do w/w w ciągu tygodnia od daty powrotu ze szkoły ewentualnie ustalić termin napisania pracy z nauczycielem.  Niezastosowanie się do powyższych wytycznych spowoduje wystawienie oceny niedostatecznej .

3.       Każdy uczeń na własną prośbę ma prawo do poprawy sprawdzianu , testu, wypracowania  ( formę oraz termin ustala z nauczycielem) do dziennika wpisywane są dwie oceny a pod uwagę jest brana wyższa ocena.

4.       Sposób oceniania prac pisemnych ucznia:

100% + zadania dodatkowe – celujący (6)

100%- 90% - bardzo dobry(5)

89%- 75% - dobry (4)

74%- 50% - dostateczny (3)

49%- 30 % - dopuszczający (2)

29%- 0% - niedostateczny (1)

5.       Odpowiedzi ustne

- przy wystawieniu oceny za odpowiedź ustną uczeń otrzymuje informację zwrotną

- uczeń ma prawo być nieprzygotowany do odpowiedzi ustnej, braku pracy domowej bez usprawiedliwienia trzy razy w półroczu, o fakcie tym informuje nauczyciela na początku lekcji, brak informacji- ocena niedostateczna

6.  Za aktywność na zajęciach uczeń otrzymuje „ +” ( za pięć „+” – ocena bdb)

III. Ocenianie sumujące postępy ucznia :

Ocenę śródroczną i roczną nauczyciel wystawia na podstawie ocen bieżących ze wszystkich form aktywności ucznia.