• Historia szkoły

        • Miejscowość Krzyzanów położona jest między miejscowościami Siomki i Milejów. Pod względem geologicznym położona jest na Niecce łódzkiej. Występują tu piaski akumulacji lodowcowej  z głazami, glina zwałowa oraz na peryferiach wsi piaski wydmowe. 

          Kiedy i dlaczego utożsamiono wioskę z krzyżem nadając jej nazwę Krzyżanów? 

          Historia wioski Krzyżanów jest nierozerwalnie związana z całą Parafią pod wezwaniem Opieki św. Józefa w Milejowie. Czasy początków parafii sięgają wczesnego sredniowiecza. W XII wieku Kazimierz III Sprawiedliwy  - władca Polski w 1176 r. sprowadzając Zakon Cystersów do Sulejowa dodaje dla uposażenia klasztoru terytorium Milejowa , a takze wioskę Krzyżanów. Już w 1262 roku występuje adnotacja terytorialna gminy Krzyżanów będzie się wyróżniać charakterem administracyjnym tego regionu. 

          W 1282 roku postawiono staraniem zakonu Kościół w Milejowie, od tego czasu także datuje się organizacja parafialna tego rejonu przez spisywanie aktów urodzeń, ślubów czy zgonów. 

          Cystersi wprowadzają nazwę wioski, ustawiając w centrum okazały krzyż, symbol zewnętrznego trudu tutejszych rolników. Wokół krzyża buduje się domy, a na obrzeżach wioski stawia się kapliczki, przy których modlono się w maju o urodzaje i zachowanie pól od klęsk żywiołowych: ognia, powietrza, wody...

          Skoro historia wioski Krzyżanów sięga zamierzchłych czasów średniowiecza możemy przypuszczać, że mieszkańcy Krzyżaanowa brali także udział w wyprawach krzyżowych przeciw Saracenom o uratowanie grobu Pana Jezusa. 

          W 1468 roku mnisi cysterscy budują drugi Kościół zapewne staraniem całej społeczności Parafii Milejów w tym także wioski Krzyżanów. 

          W 1482 roku parafia Milejów zostaje włączona w obręb zakonu Norbertanów w Witowie.

          W 1622 roku podzielono parafę w Milejowie na dwa rejony:

          - w pierwszym z jedności Zakonu Cysterskiego w Sulejowie wchodziły wioski: Milejów, Krzyżanów, Cekanów, Łazy;

          - w drugim z jednością Zakonu Norbertanów z Witowa : Bujny, Siomki, Gąski, Krężna.

          W 1741 roku powstaje trzeci kościół w Milejowie staraniem zakonu Norbertanów.

          W 1819 roku zaborcy zlikwidowali zakony Cystersów i Norbertanów, odtąd parafia w Milejowie zostaje włączona do diecezji kujawsko - kaliskiej. 

          W 1898 roku staraniem księdza Piotra Jankowskiego w nawiązaniu do gotyku wybudowano czwarty kościół wg projektu Konstantego Wojciechowskiego. 

          Od 1920 roku Parafia jest włączona do diecezji łódzkiej.

          Historia Krzyżanowa sięga więc czasów bardzo odległych.

          Historia Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie sięga 1864 roku kiedy to miał miejsce pierwszy etap jej budowy, czyli wydzielenie gruntu szkolnego w Krzyżanowie ( 2 morgi) - kształt prostokątny o długości 267 m i szerokości 41 m. oraz gruntu szkolnego w Siomkach (2,5 morgi). Następny etap to wybudowanie w 1876 roku pierwszej drewnianej szkoły, usytuowanej przy drodze wiodącej z Siomek do Milejowa. Budynek szkolny kryty papą o kubaturze 600 m3, mieściły się w nim 2 izby lekcyjne o powierzchni 36 i 24 m2.

          Pozostałe pomieszczenia szkolne to : sień i dwa pokoiki z kuchnią. Sale i mieszkania miały wysokość 2,7 m, podłogi były drewniane, ogrzewane piecami kaflowymi, oświetlane elektrycznie. 

          W 1880 roku na działce szkolnej posadzony jest wiąz..

          W roku 1916 na placu przyszkolnym wybudowana zostaje drewniana stodoła o kubaturze 530 m3, obróbka, ubikacja i murowana z cegły studnia. Inne były wówczas przedmioty nauczania. W aktach Szkoły Podstanowie  - dawna "Księga główna" - dzisiejsze księgi ocen w roku 1920/21 odnotowano cztery oddziały oraz następujace przedmiotypodlegające ocenie: sprawowanie, pilność, religia, rysunki, spiew, kaligrafia, gry i gimnastyka. Dla starszych oddziałów ponadtoprzyrodę, geografię i historię.  W roku szkolnym 1939/40 - podobne nazwy przedmiotów, ale zamiast gier i gimnastyki - ćwiczenia cielesne. Z uwagi na trudne warunki lokalowe i liczne klasy w 1932 roku na potrzeby szkoły został przekazany budynek gromadzki - również drewniany - położony w odległości około 700 metrów od dotychczasowej drewnianej szkoły. Znajdowały się w nim dwie izby lekcyjne. Obecnie na tym miejscu znajduje się budynek OSP. Z czasem i to było niewystarczajace w związku z tym Państwo Jakubiakowie z Krzyżanowa wynajęli jedną izbę lekcyjną na klasę szkolną i tam dzieci pobierały naukę. 

          W 1946 roku wybudowana zostaje murowana komórka i ubikacje. Na terenie szkolnym posadzone zostają drzewa owocowe. Z biegiem lat trudne warunki lokalowe wpłynęły na decyzje wybudowania nowej, dużej szkoły w której mieściłyby się wszystkie dzieci. W związku z tym w dniu 18 stycznia 1961 roku dokonano komisyjnego badania działki pod budowę Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie grom. Siomki pow. piotrkowski. 6-osobowa komisja lokalizacyjna w skład której wchodził m.in. sprawujący funkcję kierownika szkoły Pan Bronisław Korzeniowski stwierdziła, że:

          - działka pod budowe szkoły o powierzchni 1.12 ha jest własnością szkoły,

          - położenie szkoły w stosunku do obwodu szkolnego jest centralne i mieści się w granicach zabudowy wsi,

          - projektowany teren pod budowę odpowiada warunkom oświatowym, urbanistycznym i budowlanym;

          - działka położona jest na terenie lekko wzniesionym ze spadkiem w kierunku drogi i graniczy od strony północnej z drogą wiejską Siomki - Milejów;

          - na działce znajduje się stary budynek szkolny, stodoła, komórki, studnia oraz ubikacje. Komisja postawiła wniosek o wydanie lokalizacji szczegółowej zgodnie z wysuniętą propozycją. Główne uzasadnienia potrzeby budowy Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie były następujące:

          - nauka odbywała się w pięciu izbach lekcyjnych w tym dwie izby lekcyjne własne w budynku znajdującym się na działce szkolnej i trzy izby wynajęte;

          - budynek szkolny - własny, który stanowią dwie izby lekcyjne jest ciasny, zimny, zagrzybiony i nieprzystosowany do celów szkolnych;

          - w izbachh uczy się 192 dzieci z miejscowości należących do obwodu szkolnego: Krzyżanów, Siomki, Glina i Piaski;

          - nauczycieli , łącznie z kierownikiem szkoły w roku szkolnym 1960/61 jest 6. W tym 3 mieszkających na miejscu.

          1 - dojeżdżający z Piotrkowa, 2 - dochodzących ze wsi;

          2 - położonych w odległości 2 km od punktu szkolnego;

          - najbliższa stacja kolejowa to Rozprza położona w odległości 7 km.

          W obliczu zwiększonych zadań dydaktyczno - naukowych oraz zgrupowania młodzieży w jednym miejscu zachodziła konieczność wybudowania szkoły z pełnym wyposażeniem na usługi i pomoce naukowe z prawidłowo rozwiązaną funkcją w poszczególnych pomieszczeniach. 

          Założenia projektowe obejmowały więc:

          - budowę nowej szkoły podstawowej wraz z mieszkaniami dla nauczycieli wyposażonej w instalacje elektryczną, piorunochronną, telefoniczną, lokale, c.o. ( z własną kotłownią) oraz instalację wodno - kanalizacyjną lokalną. 

          Zakładano powstanie budynku szkolnego 6 - izbowego z sala gimnastyczną, świetlicą, biblioteką, czytelnią, wyposażenie szkoły w sprzęt i pomoce naukowe, budynkiem mieszkalnym dla 6 nauczycieli, budynkiem gospodarczym i śmietnikiem, studnią wierconą, oczyszczalnik, urządzenie terenu działki (drogi, boiska, zieleń), ogrodzenie działki żywopłotem. Zakładano również zorganizowanie w roku szkolnym 1966/67 klasy ósmej.  Dokumentacja szkolna potwierdza zorganizowanie w 1966/1967 roku klasy ósmej liczącej 8 osób, a w roku szkolnym 1967/1968 liczy ona już 28 osób.

          Do realizacji wybrano szkołę typową typ OB - 3607 uzgodniony z Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi Wydział Budownictwa Urbanistyki i Architektury dni 27 marca 1962 roku. Klauzula adaptacyjna zaleca usytuowanie szkoły z wejściem od strony wschodniej. W budynku szkoły zaprojektowano dwa mieszkania, pozostałe należałoby przewidzieć w osobnym budynku mieszkalnym zlokalizowanym na działce szkolnej. Kubatura inwestycji objętej założeniami wynosiła 4950 m3, powierzchnia zabudowy 689 m2, powierzchnia użytkowa 1163 m2, zaś całkowity koszt inwestycji 3944000 zł. Ponieważ wstępne badanie gruntu wykazało wodę gruntową na głębokosci 1 m i zostało ono potwierdzone przez dokumentację geologiczno-inżynierską trzeba było zrezygnować z podpiwniczenia budynku, a tym samym zlikwidować kotłownię centralnego ogrzewania i przejść na ogrzewanie piecowe.  Z uwagi na wyeliminowanie piwnic z budynku szkoły należało zaprojektować osobny budynek gospodarczy, na którym obok ubikacji winny znajdować się: skłąd węgla, hydrofornia, pomieszczenie na sprzęt szkolny, komórki lokatorskie. 

          16 maja 1962 roku miało miejsce posiedzenie KOPI przy Wojewódzkiej Dyrekcji Budowy Osiedli Robotniczych w Łodzi. Przedmiotem posiedzenia były założenia projektowe na budowę 6-izbowej szkoły w Krzyżanowie.  Plan inwestycyjny został wyznaczony na rok 1963, kiedy to przewidywano rozpoczęcie budowy i realizację 55 % inwestycji. Zakończenie i oddanie do użytku zaplanowano na rok 1964. Inwestorem bezpośrednim było Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Piotrkowie Trybunalskim, Miejski Inwestorat Inwestycji. Inwestorem Naczelnym była Wojewódzka Dyrekcja Budowy Osiedli Robotniczych w Łodzi. Inwestorem Centralnym było Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Łodzi.  Po wielu pracach przygotowawczychz dużym zaangażowaniem społeczności lokalnej w roku 1963 działka szkolna, na której stała drewniana szkoła, stodoła i komórki została objęta planem budowy. W zwiazku z trwającymi robotami budowlanymi w grudniu 1963 roku wycięto drzewa owocowe, rozebrana została drewniana szkoła, stodoła i obórka. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami budowa nowej szkoły obejmowałą rok 1964. Na działce szkolnej powstałą 6-izbowa szkoła o kubaturze 4950 m3 z dwoma mieszkaniami służbowymi. Jest to budynek dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony, murowany z cegły, o podłóżnym ukladzie ścian i dachu pokrytym papą. Powstały również obiekty pomocnicze tj. indywidualny, parterowy, nniepodpiwniczony budynek gospodarczy i śmietnik wsypowy wolnostojący.  Prace wykończeniowe obejmowały wyłożenie chodnika wejściowego - dojście do szkoły oraz chodników okalających budynki: szkoły, mieszkalnego i gospodarczego z płyt betonowych. A także pozostałych chodników i ścieżek o nawieżchni żwirowej, dojazdu z placem gospodarczym o nawierzchni z trylinki kamienno - betonowej z krawężnikami. Urządzone zostały boiska o nawierzchni gruntowej ulepszonej, 60 - metrowa bieżniao nawiezchni żużlowej oraz skocznia. Zagospodarowano ogródek szkolny i nauczycielskie, posadzono drzewa i krzewy ozdobne, żywopłoty okalające działkę szkoły, obsiano trawniki. 

          28 sierpnia 1964 roku miało miejsce posiedzenie Rady Pedagogicznej na którym obecni byli kierownik szkoły Pan Bronisław Korzeniowski i nowy kierownik szkoły Pan Czesław Wolski. 1 września 1964 roku w nowej szkole mieściło się 7 klas. Kierownictwo szkoły objął Pana Czesław Wolski, natomiast dotychczasowy kierownik po 42 latach pracy w tutejszej szkole odszedł na emeryturę. Od 1985 roku funkcję dyrektora szkoły objęła Helena Wolska. Natomiast od 1987 do 1999 roku funkcję dyrektora szkoły sprawowała Pani mgr Katarzyna Michalak. Od 1999 roku funkcje dyrektora sprawowała Pani mgr Iwona Zapała. Od 2017 roku dyrektorem szkoły jest Pani mgr Magdalena Ryżewska. Szkoła jest systematycznie modernizowana i dostosowywana do potrzeb uczniów.