• Czerniak to nowotwór złośliwy skóry, który wykryty we wczesnym stadium jest w pełni uleczalny. Dlatego tak ważna jest profilaktyka tego nowotworu. Sprawdź, czy umiałbyś go rozpoznać na pierwszym etapie rozwoju. Jakie zmiany skórne powinny skłonić cię do wizyty u lekarza?

          Czerniak jest to nowotwór skóry, który wywodzi się melanocytów, czyli komórek pigmentowych odpowiadających m.in. za ciemne zabarwienie skóry pod wpływem promieni słonecznych. Najwięcej melanocytów znajduje się w warstwie podstawnej naskórka, dlatego też czerniak pojawia się na powierzchni skóry głowy i szyi, jak również na stopach, kończynach, pod paznokciem.

          Za główną przyczynę powstania tego nowotworu uznaje się nadmierną ekspozycję ciała na promienie słoneczne oraz niedostateczną ochronę przed nimi.

          Innymi czynnikami sprzyjającymi powstawaniu czerniaka są:

          • mechaniczne oraz chemiczne drażnienie naskórka,
          • czynniki genetyczne
          • oraz niska zawartość barwnika w skórze.   
          • Obserwacja skóry to podstawa do rozpoznania czerniaka. Jeśli mamy na skórze znamiona, a w ostatnim czasie zmieniły one kształt lub kolor, warto się nimi zainteresować. Szczególnie jeśli zmiana jest nagła i bardzo widoczna.

          Czerniak wyróżnia się asymetrią, każda więc zmiana, która ma nierówne brzegi, już powinna być dla nas podejrzana. Także znamię, które zmieniło barwę, powinno się obserwować.

          Wbrew pozorom, jak podkreśla to prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, czerniak nie musi być koniecznie czarny. Jego barwa może być brunatna, fioletowa, może być też blady. Dlatego nie powinniśmy sugerować się kolorem zmiany skórnej, ale bardziej jej nierównością i wielkością.Każda zmiana powyżej 5-6 mm kwalifikuje się już do wizyty do dermatologa. Naszą czujność powinno również wzbudzić uwypuklenie znamienia lub jego zaczerwienienie.Kiedy zaobserwujemy u siebie niepokojącą zmianę skórną, koniecznie trzeba udać się do dermatologa. Tam specjalista przy pomocy dermatoskopu lub wideodermatoskopu obejrzy dokładnie skórę, kwalifikując nas lub nie do dalszej diagnostyki. 

          Jeśli dermatolog podejrzewa czerniaka, wyśle nas na biopsję, podczas której usuwa się zmianę. Patolog, który potem ogląda wycinek skóry pod mikroskopem, decyduje, czy mamy do czynienia z czerniakiem, czy też inną zmianą, nie będącą nowotworem.

          Określa również, jaki jest stopień zaawansowania czerniaka, czy jest on głęboki, czy nacieka na inne tkanki skóry i jak należy ukierunkować leczenie.