• Edukacja wczesnoszkolna

• Ocenianie w klasach I-III pełni funkcję kontrolną, informacyjną i motywacyjną. Opis osiągnięć ucznia to kontrola spełnienia przez niego wymagań edukacyjnych, a zarazem informacja o tym dla ucznia i rodzica. Wszystkie wymagania są sprawdzane i oceniane na bieżąco w różnych formach aktywności.

Ocena bieżąca:

·         Odbywa się każdego dnia w trakcie zajęć szkolnych;

·         Polega na stałym informowaniu ucznia i jego zachowaniu i postępach;

·         Motywuje do aktywności i wysiłku.

Dwa razy w ciągu roku nauczyciel sporządza pełną ocenę opisową śródroczną i roczną

Co oceniamy

polonistyczna

- czytanie /również ze zrozumieniem,

- lektury/  wypowiedzi ustne

- recytacja

-wypowiedzi pisemne/ opowiadania, opis, list, życzenia i inne

-  pisanie /przepisywanie, pisanie z pamięci i ze słuchu

-gramatyka

matematyczna

- liczenie /dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie/

-rozwiązywanie i układanie zadań tekstowych

- umiejętności praktyczne

-  geometria

przyrodnicza

-wiedza i umiejętności objęte programem oraz rozumienie pojęć przyrodniczych

społeczna

- wiedza i umiejętności objęte programem oraz rozumienie pojęć społecznych.

plastyczna

- zaangażowanie, przygotowanie, wkład pracy ucznia, estetyka wykonanej pracy, pomysłowość

muzyczna

- umiejętności, wiedza i pojęcia muzyczne, zaangażowanie i aktywność na zajęciach

techniczna

informatyczna

- ćwiczenia praktyczne przy komputerze ,

-  wypowiedzi ustne

wychowanie fizyczne

- zaangażowanie i aktywność ucznia na zajęciach oraz ogólną sprawność ruchową

zachowanie

- stosunek ucznia do nauki, kulturę osobistą, zaangażowanie w życie klasy, wypełnianie powierzonych mu obowiązków, dbałość o wygląd i higienę osobistą, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, umiejętność pracy w grupie.

6-  otrzymuje uczeń, który posiada rozległą wiedzę z zakresu treści poszczególnych edukacji, osiągnął umiejętności twórczego wykorzystania wiedzy, pracuje całkowicie samodzielnie i jest kreatywny.

5- otrzymuje uczeń, który w dużym stopniu opanował umiejętności edukacyjne. Zdarzają mu się drobne błędy, potrafi je sam poprawić.

4-  otrzymuje uczeń, który opanował treści z poszczególnych edukacji i zdobyte wiadomości potrafi stosować w praktyce, korzystając niekiedy z pomocy nauczyciela.

3-otrzymuje uczeń, który potrafi wykonać proste polecenie, natomiast do przyswojenia trudniejszych umiejętności niezbędne są wyjaśnienia i często pomoc nauczyciela.

2-otrzymuje uczeń, który wycinkowo opanował treści programowe, samodzielnie wykonuje tylko proste zadania. Wymaga ciągłej pomocy nauczyciela.

1-otrzymuje uczeń, który nie opanował treści programowych, nie wykonuje zadań nawet z pomocą nauczyciela.

Sposoby dokumentowania osiągnięć i postępów uczniów w klasach I-III

Rejestrowaniu osiągnięć i postępów uczniów służą:

·       zeszyty uczniów

·        prace pisemne /dyktanda, kartkówki, sprawdziany/

·         karty pracy

·        dzienniki zajęć

·       prace plastyczno-techniczne w teczkach i na wystawach

śródsemestralna  i roczna ocena opisowa