• #straznicylasów

• Grupa uczniów, uczestnicząca w zajęciach świetlicowych pod opieką p. Aleksandra Sima wzięła udział w akcji Przytul się do drzewa 2023. Kampania ma celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Zadaniem uczestników akcji było wykonanie zdjęcia w sytuacji, kiedy przytulają się do drzew. Finał akcji zaplanowano na 10 października (Międzynarodowy Dzień Drzewa). Właśnie wtedy na stronie straznicylasow.pl opublikowany zostanie kolaż złożony ze zdjęć wszystkich uczestników, w tym naszego.

• Piknik " Święto Pieczonego Ziemniaka "

• Nowa galeria Piknik " Święto Pieczonego Ziemniaka " została dodana do albumu fotograficznego

W minione piątkowe popołudnie w Szkole Podstawowej w Krzyżanowie został zorganizowany jesienny piknik „Święto pieczonego ziemniaka”. Jest to cykliczna impreza plenerowa rozpoczynająca nowy rok szkolny i kończąca czas letniego wypoczynku. Dla dzieci przygotowane zostały zabawy sportowe oraz konkursy z ziemniakiem w roli głównej. Oczywiście jak na święto ziemniaka przystało nie mogło zabraknąć tego smakołyku. Uczestnicy pikniku mieli okazję posmakować potraw z ziemniaków i ciast przygotowanych przez rodziców uczniów. Był to bardzo mile i wesoło spędzony czas.

• Rajd na Góry Borowskie 16.09.2023 r.

• Nowa galeria Rajd na Góry Borowskie 16.09.2023 r. została dodana do albumu fotograficznego

Uczniowie z Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie po raz kolejny uczestniczyli w pieszym rajdzie na Góry Borowskie. Z dużym zapałem maszerowali w sobotnie przedpołudnie. Po dotarciu na mete rajdu na uczestników czekał ciepły i słodki poczęstunek. Następnie trzy przedstawicielki z naszej szkoły: Julia Wrocławska, Antonina Kowalska i Aleksandra Pawłuś wzięły udział w konkursie historycznym sprawdzającym wiedzę uczniów o wydarzeniach września 1939 roku. Dziewczynki zajęły kolejno trzy pierwsze miejsca. Gratulujemy! A Wszystkim uczestnikom rajdu dziękujemy za udział.

• Narodowe Czytanie

• W tym roku 12. raz odbywa się coroczna akcja o nazwie Narodowe Czytanie. Do wspólnego czytania wybranej lektury mogą przyłączyć się wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne. Jako lekturę Narodowego Czytania 2023 wybrano „Nad Niemnem”. Powieść Elizy Orzeszkowej została wybrana z uwagi na poruszaną tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku. Nasza szkoła również włączyła się w tą inicjatywę. W dniu 11.09.2023 r. uczniowie i nauczyciele zebrali się aby wspólnie wysłuchać fragmentu „Nad Niemnem” w interpretacji uczniów klasy VII. Chętnie włączamy się w takie akcji ze względu na to, że wspólne czytanie to nie tylko promowanie polskiej kultury, ale także propagowanie czytelnictwa, szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

• Dożynki Gminne - Krzyżanów 2023

• Nowa galeria Dożynki Gminne - Krzyżanów 2023 została dodana do albumu fotograficznego

Dożynki to święto urodzaju, czas zakończenia prac w polu, ogrodzie, sadzie. To czas radości, że wszystko udało się szczęśliwie zebrać. To święto chleba; to wielkie święto rolników, będące ukoronowaniem ich całorocznego trudu.

W tym roku Dożynki gminne odbyły się  20.08 2023 roku  w Krzyżanowie. W obchodach udział wzięli uczniowie SP w Krzyżanowie, którzy przygotowali  montaż słowno- muzyczny pod kierunkiem nauczycieli. Na scenie można było zobaczyć piękne tańce w wykonaniu dzieci,  posłuchać piosenek i skeczy, dowiedzieć się jak powstaje chleb. Uczestnicy zabawy poznali tez losy Władka- rolnika, który szukał żony.

Występom uczniów  przyglądała się licznie zgromadzona publiczność  z władzami Gminy na czele. Za piękny występ uczniowie otrzymali gromkie brawa.

• Uroczystość patriotyczna na cmentarzu wojennym w Milejowie

• Tradycyjnie w pierwszą niedzielę września odbyła się na cmentarzu wojennym w Milejowie polowa msza św., w której oprócz społeczności szkolnej i mieszkańców, uczestniczyli przedstawiciele gminy, powiatu oraz państwa.

Wartę honorową podczas uroczystości pełniły poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych oraz okolicznych  szkół.

Po mszy św. i przemówieniach zaproszonych gości delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem poległych żołnierzy, w „Bitwie o Szosę Piotrkowską” w pierwszych dniach września 1939 r.