• Turniej Wiedzy Pożarniczej - eliminacje gminne

          • W dniu 15 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej w Parzniewicach odbyły się gminne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

            Naszą szkołę reprezentowali uczniowie:

            - w kategorii klas I-IV – Antoni Dziano, Zosia Michalak i Piotr Kulik

            - w kategorii klas V-VIII – Michał Merk, Szymon Merk i Filip Rybczyński.

            Zakres tematyczny turnieju obejmował takie zagadnienia jak umiejętności i przepisy z zakresu ochrony ludności i ratownictwa, przyczyny oraz okoliczności powstawania i rozprzestrzeniania się ognia, organizowanie i prowadzenie akcji ratowniczej czy zabezpieczenia przeciwpożarowe.

            Po dość trudnej rywalizacji oraz dogrywkach wyłoniono zwycięzców, wśród których znaleźli się i nasi uczniowie:

            Zosia Michalak – zajęła III miejsce - w kategorii klas I-IV

            Filip Rybczyński – zajął III miejsce - w kategorii klas V-VIII.

            Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

            Do turnieju uczniów przygotowywała i jednocześnie pełniła rolę opiekuna podczas turnieju p. Aneta Bełdowska.

            14 marca uczniowie przygotowujący się do GMINNEGO TURNIEJU WIEDZY POŻARNICZEJ gościli w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzyżanowie. Uczniowie uczestniczyli w pogadance, którą poprowadzili druhowie: Norbert Motylski, Damian Motylski, Kacper Jakubiak, Wojciech Gala, Przemysław Kałużny oraz Piotr Jakubiak.

            W trakcie spotkania strażacy przybliżyli dzieciom, na czym polega ich praca, zaprezentowali specjalistyczny sprzęt oraz odzież, w której strażacy gaszą pożary. Uczniom zostało pokazane i dokładnie wyjaśnione wyposażenie wozu strażackiego.

            Dzięki spotkaniu uczniowie utrwalili sobie wiadomości na temat bezpiecznych zachowań i zapobiegania sytuacjom zagrażającym życiu.

            Dziękujemy strażakom za atrakcyjne i ważne zajęcia. Wszystkim strażakom życzymy wielu sukcesów i dziękujemy za trud i ofiarną służbę. 

             

          • Konkurs BOŚ "Tradycyjny Sad"

          • Uczniowie Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie  biorą udział w konkursie zorganizowanym przez BOŚ "Tradycyjny Sad". W skład naszego zespołu „Owocowe Boom” wchodzą: Mateusz Michalak – uczeń kl. VII, Filip Rybczyński – kl. V, Ada Iskrzyńska – kl. V, Julia Pisarek – kl. V, Michał Merk – kl. V , Bartosz Jagodziński - kl. V, Paweł Kulik - kl. V, Jakub Łukasik – kl. V, Karolina Galuś – kl. V. Opiekunem grupy jest nauczyciel geografii – Edyta Michalak. Zespół został utworzony z prawdziwych miłośników przyrody w naszej szkole. Osób zaangażowanych w ochronę przyrody i dbałość o nasze otoczenie. 

            Tematem przewodnim projektu jest zdobycie wiedzy nt. starych odmian drzew owocowych, szeroka promocja tej wiedzy oraz założenie minisadu złożonego z tradycyjnych odmian drzew sadowniczych sadzonych w sposób swobodny, zlokalizowanego na ogólnodostepnym terenie.

            Projekt jest podzielony na dwa główne etapy. Udział w konkursie polega na wypełnieniu zadań przewidzianych w obu etapach łącznie.

            W dniu 06.03.2024 r. zespół "Owocowe Boom!" przeprowadził apel w szkole, podczas którego zaprezentował cele konkursu, prace które już zostały wykonane oraz plany na przyszłość.  Jeśli raporty składane przez członków zespołu uzyskają odpowiednią liczbę punktów zespół otrzyma grant od BOŚ w wysokości 350 zł na zakup drzewek i materiałów potrzebnych do założenia sadu i przejdzie do kolejnego etapu konkursu. Trzymamy za zespół "Owocowe Boom ! " mocno kciuki i życzymy sukcesu.

          • VI Gminne Targi Edukacyjne

          • W piątek 1 marca odbyły się już po raz VI Gminne Targi Edukacyjne w Szkole Podstawowej im ks. Mariana Wiewiórowskiego w Gomulinie. W targach uczestniczyli uczniowie klasy VIII wraz z pedagogiem szkolnym Edytą Michalak. Młodzież zapoznała się z ofertami wszystkich szkół średnich w regionie. Z pewnością wizyta na targach pomoże uczniom podjąć decyzję co do dalszej ścieżki edukacyjnej. 

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • W dniu 04.03.2024 r. uczniowie klas IV - VIII spotkali się na wspólnej lekcji historii w ramach obchodów Dnia Pamięci Zołnierzy Wyklętych. Zajęcia zostały przeprowadzone przez nauczyciela historii p. Edytę Michalak. Uczniowie poznali losy żołnierzy wyklętych oraz ich sylwetki, a także sytuację Polski po zakończeniu II wojny swiatowej. W ten sposób szkoła uczciła pamiec żołnierzy podziemia niepodległościowego.

          • Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • W dniu 1 marca 2024 r. uczniowie: Bartłomiej Karkocha (kl. VI), Oliwier Rycerz (kl. VI), Adam Drozdek (kl. V) i Artem Likhachov (kl. V) wraz z opiekunem p. Mariuszem Moniuszko wzięli udział w Biegu Pamięci Zołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym" zorganizowanym w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego im. W. Witosa w Bujnach. 

             Święto obchodzone od 2011 roku jest wyrazem hołdu wobec żołnierzy podziemia niepodległościowego walczących po II wojnie światowej o wolną i demokratyczną Polskę. Niezłomni sprzeciwiali się sowietyzacji Polski i do końca pozostali wierni wartościom, o które walczyli. Choć mieli być wyklęci z pamięci narodu, dziś nie są zapomniani. Swoje imiona, nazwiska i twarze odzyskują ci, po których miał nie pozostać żaden ślad…

            Żołnierze Wyklęci zajmują dziś należne im miejsce i szacunek w zbiorowej pamięci Polaków. Bieg poprzedzony był apelem poświęconym historii bohaterskiej walki żołnierzy podziemia antykomunistycznego o wolną i demokratyczną Polskę. Po zakończonym apelu, na terenach zielonych wokół szkoły rozpoczął się bieg. Trasa wynosiła symboliczną odległość 1963 metrów, to właśnie w 1963 roku w zasadzce SB zginął ostatni, czynnie walczący żołnierz wyklęty na ziemiach Polskich Józef Franczak ps. „Lalek”. Tego typu bieg to nowoczesna forma patriotyzmu i rozpiera nas wielka duma widząc jak wielu młodych ludzi chce w taki sposób uczcić pamięć o naszych Bohaterach.

            W kategorii szkół podstawowych Oliwier Rycerz zajął I miejsce, natomiast Bartłomiej Karkocha III miejsce. Gratulujemy!