• Zapraszamy do udziału w IV Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym

          • W imieniu Zarządu Województwa Łódzkiego, dbającego o upowszechnianie postaw i zachowań proekologicznych wśród dzieci i młodzieży województwa łódzkiego, pragniemy  zaprosić uczniów  do udziałuw IV Wojewódzkim Konkursie Ekologicznym „DBAM O ŚRODOWISKO W ŁÓDZKIM”pn. „Ekopomysły pomagają chronić środowisko”.

            Konkurs będzie polegał na wykonaniu lapbooka, „wysypywanki”, collage, komiksu, gry edukacyjnej, modelu przestrzennego, makiety lub projektu graficznego dotyczącego nowatorskiego pomysłu przyczyniającego się do ochrony środowiska.

            Przez lapbook rozumie się kreatywną formę zaprezentowania informacji w formacie A3, która może zawierać rysunki, wykresy, otwierane okienka, ruchome elementy, zagadki, zdjęcia. Praca powinna prezentować innowacyjne pomysły, projekty, wynalazki lub rozwiązania służące ochronie środowiska. Pracę należy zaprezentować w formie zdjęć zgodnie z §5 ust. 2.

            Przez „wysypywankę” rozumie się pracę plastyczną w formacie A3 wykonaną na bloku technicznym, gdzie wypełnienie poszczególnych elementów pracy stanowią np. nasiona, piasek, makaron, kasza, przyprawy. Praca powinna prezentować innowacyjne pomysły, projekty, wynalazki lub rozwiązania służące ochronie środowiska. Pracę należy zaprezentować w formie zdjęć zgodnie z §5 ust. 2.

            Przez collage rozumie się pracę w formacie A3 stworzoną z różnych materiałów i tworzyw, naklejanych na bloku technicznym. Niektóre fragmenty collage mogą być dorysowane lub domalowane farbami. W pracy można używać resztek starych materiałów, guzików, koronek, kolorowych czasopism, zdjęć, kartek pocztowych, nici, włóczek, suszonych roślin itp. (z wyłączeniem komponentów pozyskanych z lasu jak np. mchu) oraz materiałów nadających się do ponownego użycia. Praca powinna prezentować innowacyjne pomysły, projekty, wynalazki lub rozwiązania służące ochronie środowiska. Pracę należy zaprezentować w formie zdjęć zgodnie z §5 ust. 2.

            Przez komiks rozumie się historię obrazkową w formacie A5 w zakresie 2 kartek (4 stron), z wkomponowaniem tekstu w obraz. Obraz i tekst powinny prezentować innowacyjne pomysły, projekty, wynalazki lub rozwiązania służące ochronie środowiska. Pracę należy zaprezentować w formie zdjęć zgodnie z §5 ust. 2.

            Przez grę edukacyjną rozumie się grę planszową, logiczną lub inną, której zasady i elementy mają służyć poszerzeniu wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska, w szczególności w zakresie innowacyjnych pomysłów, projektów, wynalazków lub rozwiązań służących ochronie środowiska. Celem gry powinien być wymóg od uczestników posiadania określonej wiedzy lub w przypadku braku tej wiedzy gra powinna umożliwiać zdobycie tej wiedzy w jej trakcie. Pracę należy zaprezentować w formie zdjęć zgodnie z ust. 2 lub w formie filmu zgodnie z §5 ust. 3.

            Przez model przestrzenny rozumie się model 3D pomysłu na innowacyjny projekt, wynalazek lub rozwiązanie, wykonany z materiałów ekologicznych (z wyłączeniem komponentów pozyskanych z lasu np. mchu) bądź surowców wtórnych wraz z krótkim opisem. Opis modelu powinien zawierać informacje dotyczące techniki wykonania, działania modelu oraz jego roli dla ochrony środowiska. Model przestrzenny powinien być zaprezentowany w postaci fotografii zgodnie z §5 ust. 2 lub filmu (jeśli model będzie posiadał jakikolwiek element ruchowy lub jeśli model będzie wykazywał zmiany położenia) zgodnie z §5 ust. 3.

            Przez makietę rozumie się: pracę plastyczną, przestrzenną (trójwymiarową), wykonaną techniką dowolną w dowolnym formacie. Pracę należy zaprezentować w formie prezentacji multimedialnej zgodnie z §5 ust. 4. Przez projekt graficzny rozumie się: cyfrową pracę plastyczną wykonaną przy wykorzystaniu komputerowych programów graficznych, zaprezentowaną w formie prezentacji multimedialnej zgodnie z §5 ust. 4.

            Kategorie wiekowe Konkursu

            1. Konkurs organizowany jest w podziale na kategorie wiekowe:

            1) w ramach szkoły podstawowej:

            a) I grupa wiekowa – klasy I-III, − wykonanie: lapbook lub „wysypywanka” lub collage, temat „Ekopomysły pomagają chronić środowisko”,

            b) II grupa wiekowa – klasy IV-VIII, − wykonanie: komiks lub gra edukacyjna lub model przestrzenny, temat „Ekopomysły pomagają chronić środowisko”,

             

            2) w ramach szkoły ponadpodstawowej: − wykonanie: makieta lub projekt graficzny, temat „Ekopomysły pomagają chronić środowisko

             

            Uczestnicy Konkursu mogą przynosić prace wykonane zgodnie z Regulaminem Konkursu do szkoły ,do dnia 21 października 2022 r. (następnie prace zostaną wysłane do organizatora konkursu).

            Dla autorów najwyżej ocenionych prac zostaną przyznane przez organizatorów atrakcyjne nagrody,m.in. smartwatche, powerbanki, plecaki solarne, mikroskopy, latarki turystyczne, ładowarki słoneczne, butelki filtrujące.

            Szkolnym koordynatorem konkursu jest nauczyciel geografii - Edyta Michalak.

             

            Karta_zgloszeniowa_IV_Wojewodzkiego_Konkursu_Ekologicznego_1.pdf

            Oswiadczenie_do_IV_Wojewodzkiego_Konkursu_Ekologicznego_1.pdf

            Regulamin_IV_Wojewodzkiego_Konkursu_Ekologicznego_1.pdf

          • Europejski Dzień Języków Obcych

          • W ramach Europejskiego Dnia Języków uczniowie klas 6-8 uczestniczyli w zabawie polegającej na poszukiwaniu kodów QR przypominającej popularne podchody. Na lekcji języka angielskiego zadaniem uczniów było polowanie na kody, z pomocą których uczniowie rozwiązywali krzyżówkę. To z niej uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat języków. Uczniowie pracując w niewielkich grupkach mieli za zadanie odnaleźć kody QR ukryte po całej klasie, a następnie zeskanować je za pomocą aplikacji na telefonie. Uczniowie obcowali z nowoczesną technologią a przy tym świetnie się bawili. W młodszych klasach tego dnia królowały quizy w programie Wordwall oraz gry i zabawy językowe.

          • Europejski Dzień Języków Obcych

          • W ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych chętni uczniowie klas IV – VIII uczestniczyli

             w konkursie dwujęzycznym Learn English Lern Deutsch.

            Konkurs cieszy się dużą popularnością i z roku na rok bierze w nim udział coraz więcej uczniów.

            W bieżącym roku szkolnym liczba uczestników to 18.

            Zwycięzcy zostaną wyłonieni w przededniu Dnia Edukacji Narodowej.

            Organizatorzy konkursu

            Katarzyna Renosik nauczyciel języka angielskiego

            Anna Ziemba nauczyciel języka angielskiego i niemieckiego

          • Akcja charytatywna!

          • Patryk Wysmyk, 15- letni absolwent SP 12 w Piotrkowie Trybunalskim, już po raz czwarty walczy z nowotworem układu nerwowego. Możliwości jego leczenia w Polsce już się wyczerpały. Obecnie jedyną nadzieją jest kosztowna terapia w Barcelonie. Potrzeba na to ponad 2 milionów złotych. Dla rodziców chłopca to kwota nieosiągalna, dlatego proszą o pomoc. Więcej informacji www.siepomaga.pl/patryk-wysmyk.

            Nasza szkoła pragnie pomóc Patrykowi i jego rodzinie w zebraniu tej kwoty, dlatego organizujemy akcję charytatywną, która odbędzie się w czwartek 29 września i będzie polegała na sprzedazy ciast i smakołyków przygotowanych przez uczniów. Całkowity dochód zostanie przekazany na wsparcie Patryka.

            Prosimy o włączenie się do akcji.

          • REGULAMIN KONKURSU „Zabytki Wielkiej Brytanii w miniaturze”

          • I . Postanowienia ogólne.

            Konkurs przeznaczony jest dla uczniów Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie w następujących kategoriach wiekowych:

            - kl. 0- III,

            - kl. IV- VIII.

            II. Cele konkursu:

            - pobudzenie aktywności twórczej dzieci,

            - rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej dzieci,

            - rozwijanie wrażliwości estetycznej,

            - stworzenie dzieciom możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych,

            - wzbudzenie zainteresowania kulturą Wielkiej Brytanii,

            - zachęcenie do nauki języka angielskiego.

             

            III. Harmonogram konkursu.

            • Termin składania prac konkursowych - do 21.10.2022r.
            • Rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród i dyplomów- 28.10.2022r.

            IV. Uczestnictwo w konkursie.

            1. Zadaniem konkursowym jest samodzielne przygotowanie przez ucznia makiety

            bądź miniatury dowolnego zabytku, symbolu lub atrakcji związanej z Wielką Brytanią.

            2. Do każdej pracy należy dołączyć metryczkę z informacjami o autorze (imię i nazwisko

            autora pracy, klasa).

            3. Każdy uczestnik konkursu może oddać tylko jedną pracę.

            5. Prace należy składać do Pani Katarzyny Renosik.

            6. Zgłoszenie pracy konkursowej jest równoznaczne z akceptacją warunków niniejszego

            regulaminu oraz wyrażeniem zgody na zaprezentowanie swojej pracy oraz przetwarzanie

            danych osobowych.

            V. Ocena pracy i rozstrzygnięcie konkursu.

            1. Komisja konkursowa powołana przez dyrektora szkoły dokona oceny prac i przyzna I, II,

            III miejsce oraz wyróżnienia.

            2. Prace zostaną ocenione pod względem:

            - zgodności z tematem,

            - walorów estetycznych,

            - wkładu twórczego,

            - pomysłowości i oryginalności,

            - estetyki wykonania.

            3. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej szkoły.

            4. Prace biorące udział w konkursie zostaną wyeksponowane na dolnym korytarzu.

             

            Zachęcam do udziału w konkursie! 😉

          • Festyn Harcerski

          • 17 września 2022 r. w Krzyżanowie za salą OSP odbył sie Festyn Harcerski w którym wzięli również udział uczniowie i nauczyciele z SP Krzyżanów. Dla dzieci przygotowane były atrakcje w postaci: malowania twarzy, strzelania z łuku, quizy, zajęcia ekologiczne, ognisko wioska harcerska i animacje taneczne. Dziękujemy rodzicom, którzy przygotowali dania z ziemniaka i ciasta. Było to bardzo miło i ciekawie spedzone popołudnie, które z pewnością wszyscy będziemy długo wspominać.

          • Narodowe Czytanie w GOK

          •  Uczniowie naszej szkoły wzieli udział w Narodowym Czytaniu zorganizowanym w Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Krzysztoporskiej w dniu 09.09.2022 r. Uczniowie z Zespołu Szkół CKZ w Bujnach przedstawili widowni dwie ballady: „Lilije” i „Rybkę”. Aktorzy – amatorzy zebrali zasłużone owacje na stojąco.W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie klas 7 – 8 ze szkół z terenu gminy Wola Krzysztoporska, a także nauczyciele, wychowawcy, czytelnicy bibliotek, a także zaproszeni goście. 

          • Pamięci żołnierzom poległym 6 września 1939 r.

          • 07.09.2022 r. uczniowie Oddziału VIII wraz z wychowawcą p. K. Renosik złożyli kwiaty pod pomnikiem pomordowanych przez wojska hitlerowskie mieszkańców Krzyżanowa. Wrzesień to miesiąc pamieci o ofiarach zbrodniczej napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę. Uczniowie naszej szkoły aktywnie uczestniczą w wrześniowych uroczystościach patriotycznych w naszym regionie.

          • Wakacyjne remonty w Szkole Podstawowej w Krzyżanowie zakończone!

          • Przede wszystkim wymieniono stare drzwi zewnętrzne na nowe, aluminiowe, z elektrozaczepem. Zdecydowanie poprawią one bezpieczeństwo, bo będą automatycznie zamykane i otwierane przez obsługę szkoły, tak by nikt niepowołany nie mógł się dostać do placówki. Przy okazji zdemontowano starą, drewnianą witrynę, która znajdowała się wewnątrz budynku. Koszt tego zadania to 20.742 zł.

            Odbyło się także malowanie 4 sal lekcyjnych znajdujących się na I piętrze budynku szkoły połączone z uzupełnieniem ubytków oraz pęknięć, wyrównaniem istniejącej lamperii, montażem nowych gniazd elektrycznych, włączników prądu, malowaniem rur instalacji grzewczych wraz z grzejnikami oraz ościeżnic drzwi wewnętrznych. Łączny koszt tych prac wyniósł 28.044 zł.

            Poza tym zamontowano nowe oprawy rastrowe wraz ze świetlówkami w dwóch salach lekcyjnych i doposażono sale w niezbędne meble – 3 szafy do przechowywania pomocy dydaktycznych.

            – We własnym zakresie pomalowaliśmy we współpracy z sołtysem wsi Krzyżanów pomieszczenie po bibliotece szkolnej. Pracownicy szkoły wykonali drobne prace konserwacyjno-malarskie – dodaje Magdalena Ryżewska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie. – Mamy nadzieję, że wykonane prace remontowe znacznie podniosły standard sal lekcyjnych, co z pewnością pozytywnie wpłynie na wizerunek szkoły wśród lokalnej społeczności.

          • LABORATORIUM PRZYSZŁOŚCI W SZKOLE PODSTAWOWEJ W KRZYŻANOWIE JUŻ GOTOWE

          • Laboratoria Przyszłości to rządowa inicjatywa finansowana z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 i realizująca jeden z postulatów „Polskiego Ładu”.

            Celem inicjatywy jest wsparcie szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

            W ramach tego przedsięwzięcia Szkoła Podstawowa w Krzyżanowie otrzymała środki
            na zakup wyposażenia służącego uczniom do rozwijania kompetencji, takich jak współpraca, kreatywność, umiejętność rozwiązywania problemów czy znajomość nowych technologii.

            Zakupiono następujące pomoce dydaktyczne: 1 szt. drukarka 3D oraz 1 szt. laptop do drukarki 3D, szkolenie stacjonarne z druku 3D Banach Schol, przedłużenie gwarancji na drukarkę 3D Banach Schol do 5 lat, filamenty w 10 różnych kolorach (po 5 szt. każdego), szafkę z pojemnikami na drukarkę 3D i filamenty, zestaw 6 szt. długopisów Banach  3D,
            12 szt. długopisów 3D wraz z 12 powerbankami , BeCreo zestaw z mikrokontrolerem - zestaw edukacyjny do nauki robotyki i programowania (4szt.), mikrokontroler z czujnikami
            i akcesoriami  (6szt), stacja lutownicza z gorącym powietrzem (1 szt), okulary ochronne (15 szt.), instrukcję bhp przy obsłudze lutownicy (1szt), kamerę przenośną cyfrową Sony (1 szt.), aparat cyfrowy lustrzanka Canon (1szt.), zestaw Lampa Mini Boom, żuraw oświetleniowy + żarówka fotograficzna (1 szt.), gimbal ręczny (1szt.), Lego Education (5 szt.), robot mBot Ranger (3 szt.), matematyka zestaw 20 tablic, mikrofon dynamiczny Vonyx bezprzewodowy (2 szt.), mikrofon kierunkowy Boya (1 szt.), ze środków pozyskanych na podstawie
            złożonego wniosku w ramach programu rządowego „Laboratoia  Przyszłości”. Łączna wartość zakupów wyniosła  60 000,00 zł.

            Już pod koniec roku szkolnego 2021/2022 uczniowie z oddziału VII i VIII rozwijali swoje zdolności w dziedzinie technologii – robotyki budując roboty, które z powodzeniem udało im się uruchomić i wydrukować pomoce z wykorzystaniem drukarki 3D.

            Szkoła Podstawowa w Krzyżanowie wzbogaciła się również o 9 sztuk komputerów Lenovo AIO oraz klawiatury i myszki. Łączna wartość sprzętu wyniosła – 41 380,20 zł

            Mamy nadzieję, że w nowym roku szkolnym 2022/2023 uczniowie będą ochoczo rozbudzali swoją kreatywność i zainteresowania technologiczne, informatyczne oraz matematyczne. Lekcje z wykorzystaniem zakupionych pomocy staną się jeszcze ciekawsze.

            W bieżącym roku szkolnym 2022/2023 zostanie zrealizowana II edycja Rządowego Programu „Aktywna Tablica 2020-2024” edycja 2022, przyznana kwota wsparcia finansowego wyniosła 35 000,00 zł.

          • Narodowe Czytanie 2022

          • 05.09.2022 r. odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie. Jest to ogólnopolska akcja, zachęcająca do czytania książek i pokazująca, ile korzyści daje ich czytanie, pod patronatem Prezydenta RP - Pana Andrzeja Dudy. W tym roku głowną lekturą były "Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza. Uczniowie przystapili do akcji z dużym zapałem. Czytali "Ballady i Romanse" w towarzystwie nauczycieli na szkolnym korytarzu wśród pięknej dekoracji. Akcja wypadła na piątkę z dużym plusem. 

            Zachęcamy, żeby czytać chociaż po kilka stron dziennie, już od najmłodszych lat, ponieważ to naprawdę świetna inwestycja w dalszy rozwój i dalsze życie! 

          • Uroczystości patriotyczne na Górach Borowskich

          • 4 września w Borowej u stóp pomnika  poległych we wrześniu 1939 r. żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego zorganizowane zostały uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia. Delegacja uczniów z Oddziału VIII wraz z p. Dyrektor M. Ryżewską i nauczycielami A. Szczegodzińską, E. Michalak i K. Renosik wzięła w nich udział. 

            Wrzesień 1939 roku stanowił jeden z najbardziej tragicznych momentów w dziejach narodu polskiego. Na skutek agresji niemieckiej i sowieckiej ziemie polskie dostały się pod okupację. Postanowiono zlikwidować nie tylko państwo, ale również polski naród. Wyrazem tego była chęć wymordowania przez okupantów w pierwszym rzędzie polskich elit. Zagrożenie dla istnienia polskiego narodu było tym większe, że za agresorami, poza tradycyjną chęcią zagarnięcia cudzego terytorium, stały zbrodnicze, totalitarne ideologie: komunizm i narodowy socjalizm. Naród polski zatem musiał stoczyć walkę na wielu płaszczyznach. Na pierwszym miejscu rzuca się w oczy wymiar militarny. Rzeczywiście, żołnierz polski walczył niemal na wszystkich frontach przeciwko obu totalitarnym państwom. Walka ta miała miejsce między innymi na Górach Borowskich, gdzie II Pułk Piechoty Legionów na czele z generałem Ludwikiem Czyżewskim stoczył krwawą bitwę z najeźdźcą niemieckim, w wyniku której zginęło 663 polskich żołnierzy.

          • Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego

          • 1 września 2022 r. delegacja uczniów naszej szkoły wraz z  Panią Dyrektor Magdaleną Ryżewską i opiekunem Panią Anetą Bełdowską uczestniczyła w Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2022/2023, która odbyła sie w Szkole Podstawowej w Bujnach. Uczniowie złożyli kwiaty pod pomnikiem patrona szkoły Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Dzień ten był równiez dniem obchodów 5-lecia nadania Szkole Podstawowej w Bujnach imienia Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.