Szkoła Podstawowa w Krzyżanowie niezwykle aktywnie wzięła udział w obchodach 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zorganizowany został „Tydzień dla Niepodległej” w ramach projektu edukacyjnego 100 – lecia Niepodległości Rzeczypospolitej Polski. Koordynatorem projektu była pani Elżbieta Świątko, która wraz z pomocą innych wychowawców i nauczycieli czuwała nad prawidłowym przebiegiem wydarzeń.
Uroczystości rozpoczęły się w poniedziałek 5.listopada, kiedy to wszyscy uczniowie utworzyli na szkolnym boisku żywą flagę. Całość została uwieczniona dzięki pomocy pana Damiana Pyłki, który zrobił nam niesamowite zdjęcia z pomocą swojego niezawodnego „Pyłkodrona”. To był także Dzień Barw Narodowych. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani na biało - czerwono, wykonywali też kotyliony, którymi przyozdabiali swoje stroje. Następnie odbył się koncert inaugurujący niezwykły tydzień. Na tle przepięknych dekoracji przygotowanych przez panią Elżbietę Simę, uczniowie z każdej klasy zaprezentowali szereg pieśni i wierszy patriotycznych. Dzięki temu wprawiliśmy się w podniosły i uroczysty nastrój, który towarzyszył nam przez każdy następny dzień. Dopełnieniem uroczystości tego dnia była wystawa akcesoriów z II Wojny Światowej zorganizowana przez panią Edytę Michalak.
Kolejny dzień był również pełen powagi i wzruszeń. Uczniowie układali bowiem życzenia dla Polski. Niektórzy z nich, pod opieką pani Wioletty Wyrębkiewicz, inni zaś ze swoimi wychowawcami ułożyli niesamowite, pełne wdzięczności i obietnic życzenia dla swojej Ojczyzny. Następnie wygłosili je na forum szkoły. Najpiękniejsze z nich zostały wywieszonej na tablicy Samorządu Uczniowskiego.
We środę 7. listopada zaplanowane zostało spotkanie z kombatantem, które jednak z przyczyn zdrowotnych zaproszonego gościa, nie doszło do skutku. Uczniowie natomiast wykazali się ogromną wyrozumiałością. Pisząc wcześniej kartki dla kombatantów zdawali sobie sprawę, jak kruche i cenne jest życie kombatantów i jak wiele im zawdzięczamy. Swój hołd oddali przedstawiając prezentację multimedialną dotyczącą rozbiorów Polski, w której opowiedzieli o trudnych losach naszego kraju i o bardzo ciężkiej drodze ku wolności. W tym dniu także odbył się wewnątrzszkolny konkurs historyczny dotyczący wiedzy o Józefie Piłsudskim. Nagrody dla laureatów zostały wręczone podczas piątkowej Wieczornicy.
Kolorowo i patriotycznie zrobiło się w naszej szkole we czwartek. Zadaniem każdej klasy było przygotowanie przekąsek z uwzględnieniem barw narodowych. Takiej rozmaitości i pomysłowości uczniów nie spodziewał się chyba nikt. Klasy wręcz prześcigały się z pomysłami. Można było skosztować koreczków, fantazyjnych kanapeczek, babeczek, a nawet tortu z flagą Polski. Potrawy nie dość, że były piękne, to jeszcze wybornie smakowały. Uczniowie udowodnili tym samym, że nasz kraj może być niezwykły także pod kątem kulinarnym.
Kolejnym zadaniem dla uczniów było wykonanie plakatu o określonej tematyce: klasy młodsze – Orzeł Biały, klasy IV – VI Rozbiory Polski, klasy VII – VIII I Wojna Światowa. I również na tym polu poszczególne klasy z pełnym zaangażowaniem wykazały się pomysłowością, ale też starannością w tworzeniu swoich prac. Należy podkreślić, że projekty uczniów powstawały zgodnie i w pełnej współpracy. Nad przebiegiem prac czuwali wychowawcy klas, którzy służyli swoją pomocą i dobrą radą. Plakaty uczniów zostały zaprezentowane w piątek, zaraz po tym jak wspólnie o godz. 11.11 zaśpiewaliśmy hymn Polski. W ten sposób wzięliśmy również udział w biciu rekordu Guinessa.
Również w piątek odbyło się podsumowanie całego Tygodnia Niepodległości. Po południu w naszej szkole odbyła się Wieczornica, na którą przybyli wszyscy uczniowie i liczni goście. Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor Magdalena Ryżewska, która swoim przemówieniem przypomniała cel spotkania, jego powagę i ogromne znaczenie. Następnie Sekretarz Gminy Wola Krzysztoporska – pan Dominik Ambrozik, odczytał list od Wójta Gminy pana Romana Drozdka. Po wspólnym odśpiewaniu hymnu uczennice z klas IV - V zaprezentowały bardzo wzruszający i wymowny Teatr tańca dotyczący Rozbiorów Polski i odzyskania przez Polskę niepodległości. Występ dziewczynek zrobił ogromne wrażenie, ponieważ swoją przejmującą grą aktorską i profesjonalnym podejściem do tematu pokazały, że dzieci także rozumieją i doceniają odzyskaną wolność. Kolejnym punktem programu były występy poszczególnych uczniów, którzy przygotowali na ten wieczór szereg wzruszających wierszy o Polsce. Całość podkreślił i podsumował Koncert pieśni patriotycznej, do której chętnie przyłączyli się pozostali uczniowie i goście. W ten bardzo uroczysty i podniosły sposób zakończyliśmy Tydzień Niepodległości, który dzięki pani Eli Świątko, zaangażowaniu wychowawców, nauczycieli i wszystkich uczniów, a także pomocy ze strony rodziców, z pewnością na długo zapadnie w naszej pamięci.
Taka wszechstronna współpraca, która uczy wdzięczności oraz pokory,
to także piękne świadectwo naszej odzyskanej
NIEPODLEGLOŚCI.