• plastyka

        •  

           

          Elżbieta Świątko

           

          Przedmiotowe zasady oceniania mają na celu wspieranie rozwoju intelektualnego i osobowościowego ucznia. Wymagania edukacyjne formułowane są w oparciu o podstawę programową oraz "Program nauczania plastyki w klasach 4-7 szkoły podstawowej "Do dzieła" autorstwa  J. Lukas i K. Onak (NOWA ERA).

          Na początku roku szkolnego uczniowie są informowani przez nauczyciela przedmiotu o zakresie wymagań obowiązujących w danym roku (zakres wiadomości i umiejętności, które trzeba mieć opanowane na koniec roku szkolnego) oraz o sposobie i zasadach oceniania.

          1.      Kryteria ocen z plastyki.

           Nauczyciel, dokonując oceny, zwraca uwagę przede wszystkim na:

          §  poziom uzdolnień i predyspozycji plastycznych ucznia,

          §  indywidualny wkład pracy potrzebny do realizacji określonych zadań plastycznych,

          §  zaangażowanie w działania plastyczne i jego aktywny w nich udział,

          §  poziom wiedzy i umiejętności w zakresie różnych form aktywności plastycznej i wiadomości z teorii plastyki,

          §  podejmowanie przez ucznia dodatkowych zadań plastycznych, włączanie się w życie artystyczne szkoły i środowiska,

          §  przygotowanie do zajęć.

          §  wysiłek wkładany przez ucznia i wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki przedmiotu.

           

          Przy ocenianiu ucznia z zajęć plastycznych brane są pod uwagę indywidualne predyspozycje dziecka, jego zdolności plastyczne, indywidualne podejście do wykonania pracy, znajomość technik i odpowiednie przygotowanie.

           

          2. WYMAGANIA EDUKACYJNE NA POSZCZEGÓLNE STOPNIE:

           

          1. Ocena celująca ( 6 ) - uczeń przejawia zdolności plastyczne-wiedza wykracza poza program nauczania zaplanowany do opanowania w danej klasie-prace plastyczne ukazuje w sposób indywidualny, twórczy i samodzielnie rozwiązuje problemy plastyczne-wykonuje dodatkowe zadania, prace, dekoracje-zwiedza galerie sztuki, muzea i dokumentuje to-jest laureatem konkursów plastycznych, wiedzy o sztuce-aktywnie uczestniczy w zajęciach i jest do nich zawsze przygotowany.

           

          2. Ocena bardzo dobra ( 5 ) - uczeń poszukuje indywidualnych rozwiązań plastycznych-opanował pełny zakres wiedzy i umiejętności plastyczne określone programem nauczania i zaplanowane do opanowania na poziomie danej klasy-sprawnie posługuje się zdobytymi wiadomościami teoretycznymi, wykorzystując je w praktyce - jest zawsze przygotowany do zajęć i aktywnie w nich uczestniczy - rozwija talent plastyczny.

          3. Ocena dobra ( 4 ) - uczeń dobrze opanował umiejętności plastyczne i teoretyczne określone programem nauczania i zaplanowane do opanowania na poziomie danej klasy-poprawnie wykorzystuje wiedzę teoretyczną w praktyce - przejawia aktywność na zajęciach i jest do nich przygotowany.

          4. Ocena dostateczna ( 3 ) - uczeń wykazuje podstawową wiedzę w zakresie materiału przewidzianego programem nauczania i zaplanowane do opanowania na poziome danej klasy-jest mało aktywny na zajęciach i słabo do nich przygotowany - nie wykazuje chęci do wykonywania prac i jest mało zainteresowany przedmiotem-nie wykazuje chęci do poprawienia ocen.

          5. Ocena dopuszczająca ( 2 ) - uczeń minimalnie opanował wiedzę w zakresie programu nauczania plastyki i zaplanowane do opanowania na poziomie danej klasy-jest notorycznie nieprzygotowany do zajęć i niechętnie wykonuje zalecane prace, objawia lekceważący stosunek do przedmiotu - nie wykazuje chęci do poprawienia ocen.

          6. Ocena niedostateczna ( 1)- uczeń nie opanował podstawowych wiadomości i umiejętności z zakresu przedmiotu. Nie uczestniczy w lekcji i nie jest przygotowany do zajęć. Nie odrabia zadanych prac domowych.

          3. Kryteria oceny prac plastycznych uczniów (oceny cząstkowe):

          1 – brak pracy,

          2 – praca niedokończona, niestaranna, niezgodna z tematem,

          3 – praca dokończona, ale nieestetyczna, pognieciona, uboga w szczegóły, wykonana pospiesznie i bez zaangażowania,

          4 – praca ukończona lecz uboga w elementy i szczegóły, mało wyrazista,

          5 – praca estetyczna, dokładna, ciekawa, świetnie wykorzystana technika plastyczna,

          6 – praca estetyczna, oryginalna, wyróżniająca się.