• chemia

        •  

                                                                       Grażyna Pielużek

          Oceny są wystawiane za następujące formy wypowiedzi:

           

          I.        Odpowiedź ustna:

          II.     Odpowiedzi pisemne:

          a) kartkówki (zapowiedziane lub niezapowiedziane obejmujące materiał z trzech ostatnich lekcji), zapowiedziane kartkówki obejmują określony materiał,

          b) Sprawdziany / testy (z więcej niż trzech lekcji, zapowiedziane na tydzień przed zaplanowanym terminem i poprzedzone powtórzeniem),

           c) Ćwiczenia lekcyjne (np. projekty indywidualne lub grupowe, praca w zeszytach ćwiczeń itp.).  

          III.  Kryteria oceniania prac pisemnych:

          0-29% ocena niedostateczna

          30-49% ocena dopuszczająca

          50-74% ocena dostateczna

          75- 89% ocena dobra

          90-100% ocena bardzo dobra

          100% + zadanie dodatkowe  ocena celująca

          IV.  Uczeń, który w czasie pisania kartkówki, pracy klasowej, testu czy innej pracy pisemnej zostanie przyłapany na zaglądaniu do kartki kolegi lub koleżanki albo korzystaniu z innych niedozwolonych form pomocy (np. ściąg, , telefonu) otrzymuje ocenę niedostateczną.

           Jeżeli uczeń opuścił kartkówkę, sprawdzian lub test, to powinien  to napisać w terminie wyznaczonym przez nauczyciela. Jeżeli w tym czasie tego nie uczyni, otrzymuje ocenę niedostateczną. 

          V.    Zadania domowe – np. zeszyt ćwiczeń, zadania pisemne w zeszycie lub na kserokopiach itp.

          VI.   Praca na lekcji -  za pracę na lekcji uczeń może otrzymać „plusy” , „minusy” lub oceny. Pięć „plusów” to ocena bardzo dobra, a pięć „minusów” to ocena niedostateczna.

          Plusa można otrzymać za aktywne uczestniczenie w zajęciach lub wykonanie dodatkowego polecenia. Minusa można otrzymać za nieuważanie na zajęciach lub nie wykonywanie poleceń lub zadań.  

          VII.                      Uczeń ma prawo być nieprzygotowany do zajęć 2 razy w ciągu śródrocza (zgłasza to na początku lekcji). Za każdy kolejny brak otrzymuje ocenę niedostateczną. Nieprzygotowanie nie obejmuje zwolnienia z pisania kartkówki lub zapowiedzianego sprawdzianu. Nieobecność ucznia na lekcji nie zwalnia go z uzupełnienia materiału i przygotowania się do  lekcji następnej.

          VIII.                   Uczeń ma obowiązek posiadać na lekcji podręcznik, zeszyt ćwiczeń, oraz zeszyt przedmiotowy prowadzony schludnie.

          IX.    Udział w konkursach przedmiotowych:

              jeżeli uczeń zajął 5 miejsce lub wyższe uzyskuje ocenę celującą cząstkową, poniżej 5 miejsca otrzymuje ocenę bardzo dobrą.

           

          Oceny z poszczególnych form wypowiedzi mają różną wagę( wartość). Przy wystawianiu ocen śródrocznych lub końcoworocznych największą wagę mają oceny ze sprawdzianów, testów, kartkówek i odpowiedzi ustnych. Pozostałe oceny mają mniejszą wagę.